یک کسب و کار موفق که چند سالی است در ایران راه افتاده است بازاریابی شبکه ای می باشد که از آن با نام های نتورک مارکتینگ , فروش مستقیم , فروش چند سطحی یاد می شود.

.

در دنیای جدید به دلیل این که فناوری ها و دستگاه های جدیدی خلق شده است و این فناوری ها و دستگاه ها زندگی تمام افراد جامعه را تغییر داده است به گونه ای که خیلی از شغل های گذشته تعییر کرده و به حای آنها مشاغل جدیدی بوجود آمده است .

یک کسب و کار موفق و یکی از این مشاغل جدید که چند سالی است در ایران بوجود آمده است بازاریابی شبکه ای می باشد که از آن در ایران با نام های نتورک مارکتینگ , فروش مستفیم , فروش چند سطحی یاد می شود .

صنعت بازاریابی شبکه ای یا نتورک مارکتینگ فعالیت قانونی خود را از سال 1390 در ایران شروع کرده است در حالی که همین صنعت در دنیا با نام های مختلفی از جمله فروش مستقیم یا فروش چند سطحی قدمتی در حدود بیش از 70 سال دارد و به عنوان کسب و کار موفق تعداد خیلی زیادی از افراد دنیا را به ثروت رسانده است.

 

بازاریابی شبکه ای یا نتورک مارکتینگ چیست ؟

صنعت بازاریابی شبکه ای یا نتورک مارکتینگ یک کسب و کار موفق میباشد که کارخود را از سال 1390 در ایران به شکل قانونی شروع کرده است ولی قیل از این تاریخ این صنعت در قالب شرکتهای هرمی در ایران انجام می شده و در آن زمان این صنعت را با نام نتورک مارکتینگ , فروش مستقیم یا فروش چند سطحی یاد می شده است.

در صنعت بازاریابی شبکه ای آموزش های مختلفی از جمله اصول دعوت , اصول پرزنت , اصول پیگیری و … به افراد داده می شود که این آموزشها به دلیل کاربردی بودن مورد توجه خیلی افراد قرار گرفته است بگونه ای که علاوه بر این که از این آموزش ها در خود صنعت بازاریابی شبکه ای استفاده می کنند از این آموزش ها در کارها و فعالیت های دیگر خود استفاده می کنند.

صنعت بازاریابی شبکه ای افراد از روش فروش مستقیم برای فروختن محصولات خود استفاده می کنند به خاطر همین هم به صنعت فروش مستقیم ( direct selling ) هم گفته می شود .

در صنعت بازاریابی شبکه ای افراد هم از فروش محصولات خود پورسانت یا درآمد به دست می آورند و هم از طریق درست کردن یه مجموعه از افراد فروشنده که محصولات شرکت را به فروش می رسانند می توان کسب درآمد کنند و این افراد را به صورت لایه مانند در سازمان شما قرار می گیرند و به خاطر همین همین هم به این صنعت فروش جند سطحی هم گفته می شود و یک کسب و کار موفق در دنیا می باشد

در اصل نتورک مارکتینگ یا بازاریابی شبکه ای یعنی تشکیل یک شرکت زیرمجموعه ی یک شرکت قویتر فقط چون افراد در ابتدای کار پول و تجربه کافی برای راه اندازی یک شرکت قوی را ندارند از محصولات یک شرکت برای راه اندازی شرکت خودشان استفاده می کنند و چون پول کافی برای استخدام افراد را ندارند کسانی که به عضویت شرکتشان در می آیند را جزوء شرکای خودشان قرار می دهند .

و بازاریابی شبکه ای یا همان نتورک مارکتینگ که در دنیا با نام های فروش مستقیم و فروش جند سطحی هم از آن یاد می شود یک کسب و کار موفق و شگفت انگیز در دنیا می باشد که افراد بسیار زیادی را ثروتمند کرده است.

شما با یادگیری اصول دعوت و پرزنت در صنعت نتورک مارکتینگ می توانید یاد بگیرید که چگونه افراد را به کار خود دعوت کنید و بیزینس خود را برای آنها توضیح دهید و با یاد گیری اصول پیگیری یاد می گیرید که چگونه یک کسب و کار موفق راه بیندازید مانند فروش چند سطحی.

 

فروش مستقیم چیست ؟

در اصل به فروش مستقیم , فروش رو در رو یا فروش کلامی می گویند زیرا در این نوع فروش افراد به صورت کلامی و رو در رو با مخاطبان خود دیدار می کنند و محصولات خود را به فروش می رسانند .

مزیت فروش مستقیم نسبت به فروش های دیگر این می باشد که چون شما به صورت رو در رو با مخاطبان خود دیدار و گفت گو دارید می توانید حس مثبت یا منفی آنها را به محصول مشاهده کنید و به راحتی انتقال حس به مخاطب خود داشته باشید و فروش خود را افزایش دهید . به خاطر همین فرشندگان و بازاریاب ها از این نوع فروش در بازاریابی شبکه ای یا همان فروش چند سطحی , برای ارائه ی محصولات استفاده می شود .

و هم جنین در کنار این نوع فروش به وحود آمدن اینترنت و فضای مجازی برای ارتباط با شرکت و خرید محصولات باعث شد تا تحول بزرگی در صنعت نتورک مارکتینگ یا فروش چند سطحی بوحود آید و به این شکل صنعت بازاریابی شبکه ای تبدیل به یک کسب و کار موفق در دنیا شده است .

ایجاد یک کسب و کار موفق در بازاریابی شبکه ای

ایجاد یک کسب و کار موفق نیازمند داشتن روحیه جنگ جو و با انگیزه می باشد تا در ایجاد این کسب و کار موفق خسته نشوید .

یکی از این موارد بازاریابی شبکه ای یا نتورک مارکتینگ می باشد که از روش فروش مستقیم برای ایجاد ارتباط با مخاطبان و مشتریان خود ارتباط برقرار می کند.

عمر این صنعت در ایران زیاد نمی باشد به خاطر همین هم راه زیادی دارد تا مشکلات و نواقص هود را برطرف کند .

شبکه ای ، نتورک مارکتینگ ( فروش مستقیم ، فروش چند سطحی ) کسب و کار موفق

برای موفقیت در نتورک مارکتینگ باید موارد مختلفی را رعایت کنیم از جمله :

آموزش در بازاریابی شبکه ای

مهمترین اصل در موفقیت در هر کاری ابتدا آموزش می باشد .

زیرا در آموزش هر کسب و کار موفق یاد می گیرید که چگونه باید آن کار را شروع کنید و با پایان برسانید.

پس هرگز این اصل مهم و اصلی را فراموش نکنید زیرا موفقیت شما به آن وابسته است و در این راه ختما از تحارب انسانهای موفق استفاده کنید.

هدف داشتن در نتورک مارکتینگ

داشتن هدف در نتورک مارکتینگ بسیار با اهمیت و مهم می باشد زیرا انگیزه کار کردن شما و رسیدن به اهدافتان را بوجود می آورد.

زیرا رسالت شما و دلیل انجام فعالیت در واقع هدف شما می باشد پس در انتخاب آن دقت لازم را داشته باشید.

انگیزه ایجاد فرش مستقیم

انگیزه برای ماندن در راه تان و خسته نشدن یسیار نیاز مند می باشد.

شرکت در جلسات انگیزشی و رشد شخصی انرژی شما در برای ادامه کار فراهم می کند .

این جلسات در صنعت بازاریابی شبکه ای یا همان نتورک مارکتینک بصورت مکرر در هفته برگزار می شود و چیشنهاد تیم این است که حتما در این جلسات شرکت کنید تا بتوانید انرژی کافی برای ادامه دادن راهتان را بدست آورید.

 

نام شرکت های فعال در صنعت بازاریابی شبکه ای ایران

بازاریابان ایرانیان زمین (بیز)

مروارید پنبه ریز

پارس نیوشا نیک

بادران گستران

آویژه سگال

کارآفرینان پیشرو باورس

تلاشکاران سرمایه وزین ( تکسو )

زندگی سیز دماوند

سیمرغ عصر تحارت

میراث نفیس دست ها

شبکه تلاش آفرینان تحارت

جانسو تحارت

بازاریابی شبکه ای راه سوم پارسیان

نیک پوشان رادین

 

پایداری شرکت‌های شبکه‌ای

ریچارد پو نویسنده کتاب موج چهارم در این کتاب بیان می کند که قدرت یک شرکت که از بازاریابی شبکه ای برای فروش محصولاتش استفاده می کند در 5 سال نخست کاملا مشخص می شود. این کمپانی ها در 2 سال ابتدایی فعالیت خود به دلیل اعتماد سازی و موارد دیگر احتمال ورشکستگی برای آنها وجود دارد ولی کمپانی که بتواند 5 سال دوام بیاورد درواقع توانسته اند بع تعهد های خود عمل کنند و به همین خاطر توانسته اتذ اعتماد افراد را به خود جلب کرده و مجموعه فروش خوبی ایجاد کنند. این شرکت ها احتمال شکست و ورشکست شدنشان کمتر از 5% می باشد. یواش ای تودی در مقاله ای بیان می کند که بریا افرادی که در بازاریابی شبکه ای امروزه کار و فعالیت می کنند پول درآوردن بسیار سخت و مشکل می باشد اگر نگوییم غیر ممکن است.

راهکار پیشنهادی قبل از ورود به نتورک مارکتینگ

پیشنهاد می کنم قبل از ورود به شرکت های نتورک مارکتینگ یا همان بازاریابی شبکه ای موارد زیر را حتما انجام دهید:

  1. از سابقه ی فعالیت کمپانی و شرکت اطلاعات کاملی بدست آورید.
  2. حتما در مورد محصولات آن شرکت اطلاعاتی را جمع آوری کنید که آیا با توجه به جامعه ای که اطرافتان است می توانید آن محصولات را بفروش برسانید یا نه.
  3. در مورد موفقیت های شرکت اطلاعات جامعی پیدا کنید و حتما در مورد برنامه های آینده شرکت سوالاتی از شخص دعوت کننده بپرسید.
  4. حتما با افراد بالاسری و سرگره ها ارتباط برقرار کنید و حداقل شماره آنها را بدست بیاورید.
  5. سعی کنید از افرادی که قبلا در آن سیستم ها کار و فعالیت کرده اند مشاوره بگیرید.
  6. همان موقع تصمیم نگیرید. بگذارید کمی زمان بگذرد سپس تصمیم بگیرید.
  7. بررسی کنید که واقعا این کار بدرد شما می خورد یا نه. زیرا کار در صنعت بازاریابی شبکه ای بسیار سخت می باشد.چون در این کار باید انسانها را قانع کنید تا به شما و بیزینس شما بپیوندند.

 

درباره فایل صوتی : فروش چند سطحی یا نتورک مارکتینگ

این فایل حاصل تجربه ی 16 ساله فعالیت لیدر مرتضی نصرالهی در صنغت بازاریابی شبکه ای ( نتورک مارکتینگ , فروش مستقیم یا فروش چند سطحی ) می باشد که ایشان بوسیله ی بازاریابی شبکه ای توانسته اند یک کسب و کار موفق در ایران راه اندازی کنند .

برای گوش دادن به پادکست های اصول دعوت , اصول پرزنت و اصول پیگیری اینجا کلیک کنید

تهیه شده توسط گروه آموزشی و انگیزشی سلام رویا