ایلان ماسک کیست؟

ابلان ماسک در 12 سالگی کدنویسی را یادگرفت. اوبعد از ساخت اولین بازی کامپیوترش آن را به قسمت 500 دلار فروخت. ایلان ماسک از فقر مطلق به ثروت زیادی رسید. ثروت او به اندازه ایست که او می تواند برای رسیدن به هدف هایش هرمقدار که لازم باشد پول خرج می کند. در سال های اخیر به او لقب تونی استارک را داده اند.

 

کودکی ایلان ماسک:

ایلان ماسک در سال 1971 در آفریقا جنوبی به دنیا آمد. پدر ایلان مهندس برق و مادرش متخصص تغذیه و مدل بود.

از همان کودکی فرق او با دیگر کودکان از چشم کسی پنهان نماند.سرگرمی های او به جای بازی ، موارد زیر بود.

 • رویا پردازی
 • کتابخانه رفتن
 • خواندن رمان های علمی ( تاثیرگذارترین کتاب برای او ، کتاب راهنمای سفر مجانی به کهکشان بود.)
 • خواندن کتاب های طنز
 • بازی کردن بازی سیاه چال و اژدها
 • درس خواندن

دوستان ایلان ماسک به خاطر درس خواندن زیادش به او خرخون می گفتند.

به همین خاطر دوستانش با او رابطه ای خوبی نداشتند. به اندازه ای که یک بار او را تا حدخونریزی کتک زدند و او بیهوش از پله ها پایین افتاد. او بعد از این اتفاق راهی بیمارستان شد.

او در 12 سالگی اولین کلاس کامپوترش را رفت. و خیلی زودتر از چیزی که انتظار می رفت عاشق کامپیوتر شد.

اما او برای بهتر انجام دادن کارهایش به کامپوتر بهتری نیاز داشت. در نتیجه تصمیم گرفت که خودش برنامه نویسی را آموزش ببیند.

بعد از آموزش دیدن برنامه نویسی ایلان ماسک بازی به نام Blaster طراحی کرد.سپس آن را به قیمت 500 دلار به یک مجله کامپیوتر فروخت.

با اینکه 500 دلار مبلغ چشم گیری نیست . اما طراحی کردن بازی توسط یک پسربچه 12 ساله در زمانی که کامپوتر هنوز یک وسیبه جدید بود ، کار بزرگ و خارق العاده ای بود.

ورود ایلان به دانشگاه :

ایلان در 18 سالگی تصمیم گرفت به کانادا برود تا با مادرش زندگی کند. اما زندگی اش طبق برنامه های پیش نرفت.پس تصمیم گرفت که به تحصیل در دانشگاه بپردازد. او در دانشگاه کوئینز رفت و در دو رشته فیزیک و اقتصاد فارغ التحصیل شد.

در دانشگاه کوئینز متوجه علاقه خود به سه موضوع شد:

 1. اینترنت
 2. انرژی های تجدید پذیر
 3. اکتشافات فضا

به همین خاطر تصمیم گرفت که در دانشگاه استنفورد دکترای فیزیک بگیرد. لمل او با موضوع جالب تری آشنا شد : حباب دات کام

بعد از آشنا شدن ایلان ماسک او با وجود اینکه فقط 2 روز بود که به دانشگاه وارد شده بود آنجا را ترک کرد. او می خواست به دنبال رویاهای کارآفرینانه خودش برود.

در آن زمان ایلان به جز رانندگی خوب هبچ چیز نداشت.

شروع راه کارآفرینی ایلان ماسک:

ایلان در ابتدا از پدرش برای راه اندازی اولین شرکتش پول قرض کرد . Zip2 اولین شرکتی بود که ایلان به همراه برادرش تاسیس کرد.در اصل این شرکت یک راهنمای شهری برای انتشارات روزنامه ها بود.

و همان طور که مشخص است اوضاع شرکتشان مثل همه ی شرکت های استارتاپی در ابتدای کار خوب نبود. به همین خاطر او و برادرش مجبور شدند در دفتری که برای کارشان اجاره کرده بودند زندگی کنند.

اما اوضاع به همین شکل باقی نماند. شرکت آن ها کم کم پیشرفت کرد تا جایی که در سال 1999 سهام شرکتشان به مبلغ 300 میلیون دلار فروخته شد. خریدار سهام آن ها یک شرکت به نام Compaq computer بود.

با فروش سهام ایلان ماسک و برادرش سرمایه ی لازم را برای پروژه بعدیشان به دست آوردند.

آن ها نیمی از سرمایه ای که به دسا آورده بودند را صرف تاسیس یک شرکت جدید به نام x.com کردند. این شرکت یه شرکت pay pal بود.

پی پال Pay Pal چیست؟

پی پال در یک جمله ، سرویس انتقال پول از طریق اینترنت بود.

در سال 1999 انتقال پول به وسیله اینترنت بی سابقه بود. به همین خاطر بانک ها و سرمایه گذار ها این ایده را قبول نداشتند . و مردم نیز به این شیوه از انتقال پول اطمینان نمی کردند.زیرا از نظر آن ها انتقال پول از طریق اینترنت امنیت کافی را نداشت.

اما ایلان ماسک دست از تلاش برنداشت. او به همراه گروه برنامه نویسانش پی پال را به یک شرکت میلیاردی تبدیل کرد.

این شرکت ایلان ماسک نیز در سال 2002 توسط شرکت پی پال به قیمت 1.5 دلار خریداری شد. اما داشتن این مقدار از پول باعث نشد تا ایلان دست از کار کردن بردارد.

 

 

6 سال شکست در راه اندازی شرکت ها:

ایلان ماسک بعد از به دست آوردن ثروت کلان برای پرتاب کردن 3 موشک به فضا برنامه ریزی کرد.اما هر 3 پرتاب ناموفق بود.این موضوع تنها شکست ایلان ماسک نبود.او در شرکت های اتوموبیل های برقی سرمایه گذاری کرده بود ، اما آن ها نتوانسته بودند خودرو کارآمدی بسازند.

در آن سال ها آقای ماسک یک بار دیگر تمام سرمایه اش را برای پرتاب تنها یک موشک دیگر استفاده کرد.این آخرین سرمایه او بود و اگر موشک این بار هم پرتاب نمی شد او دیگر قادر به ادامه دادن نبود.

این بار اما موشک آن ها به مدار زمین رسید . این اتفاق باعث شد شرکت آن ها اولین شرکت موشکی باشد که از بودجه خصوصی استفاده می کنند.

یکی از ویژگی های موشک های آن ها که باعث موفقیت بیشتر شد ، قابلیت برنامه ریزی مجدد موشک برای برگشتن به زمین بود.

 

دغدغه های ایلان ماسک برای پیشرفت بشریت:

 • ایلان ماسک می خواد تا سال 2024 برای ایجاد زندگی انسان بر روی مریخ ، یک موشک به مریخ پرتاب کند.
 • او مدیرعامل یک شرکت اتومبیل برقی است.شرکت تسلا موتورز یکی از بهترین شرکت های ساخت خودروهای برقی است.این خودرو ها تمام اتوماتیک ، سریع و مطمئن هستند.
 • او به مزرعه های انرژی خورشیدی ، تولید انرژی پاک،روش های جدید حمل و نقل به منظور کاهش ترافیک دغدغه های او برای بهبود کیفیت زندگی بشر است.

 

کلام آخر!

ایلان ماسک از هم کلاسی هایش کتک خورد، توسط مهندسان صنعت هوافضا بارها مسخره شد و بسیاری از ایده هایش یکی پس از دیگری شکست خورد.

اما او همه ی روز های بد زندگی اش را با ایمان به خود و توانمندی هایش پشت سر گذاست.

او همیشه تمام تلاشش را برای بهبود زندگی بشر انجام داد . او هیچگاه به دنبال شهرت نبود. بلکه هدف اصلی او رسیدن به دنیای بهتر بدون نگرانی تغییرات آب و هوایی و آلودگی هاست.

 

برای گوش دادن به پادکست  بازاریابی شبکه ای اینجا کلیک کنید

برای ساخت انگیزه درست از گوش دادن به آهنگ های انگیزشی غافل نشوید

ختما مقاله مربوط به شرکت بیز و جملات انگیزشی را مطالعه کنید

تهیه شده توسط گروه آموزشی و انگیزشی سلام رویا

اگر سوالی دارید ، تیم ما آماده پاسخگویی به شماست

هنوز دیدگاهی برای این مطلب ثبت نشده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

© تمامی حقوق مادی و معنوی برای گروه سلام رویا محفوظ است. 1398 شرکت بهینتا طراح سایت در اصفهان