اصول و مهارت مدیریت زمان چیست ؟ اهمیت زمان بندی درست در چیست ؟در این مقاله سعی داریم به این سوال ها پاسخ بگوییم .از نظر شما اصول و مهارت مدیریت زمان را چگونه میتوان پایه ریزی کرد .

چطور میتوانیم یک برنامه ی دقیق و بدون ضعف داشته باشیم ؟

چگونه میتوانیم در زمان خود صرفه جویی کنیم ؟

اصول و مهارت مدیریت زمان را چگونه میتوانیم کسب کنیم؟

و ده ها سوالی که در این مقاله میتوانیم به آن ها پاسخ بگوییم امیدواریم این مقاله مفید واقع شود .

  • نظم یکی از اصول و مهارت مدیریت زمان است

شما برای اینکه بتوانید تمام کارهای خود را به صورت دقیق انجام دهید باید نظم را در زندگی شخصی خود پیاده کنید این به این معناست که با داشتن نظم میتوانید یک برنامه ی دقیق داشته باشید همچنین میتوانید همه چیز را مدیریت کنید .

مشکل اکثر انسانها این است که مدام میگویند زمان کم می آوریم اما برای این مشکل اقدامی نمیکنند شاید اگر به زندگی آن ها رجوع کنیم متوجه میشویم آن ها منظم نیستند و مدام بهانه می آورند .

برای رسیدن به موفقیت شما باید به اهمیت زمان بندی درست پی ببرید و سعی کنید نظم را در زندگی شخصی خود پیاده کنید .انجام دادن کارها در زمان مشخص کمک میکند تا شما زودتر به اهداف خود برسید .

سعی کنید اتاق خود را همیشه مرتب کنید در این صورت ذهن شما نیز منظم میشود و شما میتوانید بر اجزای مهم زندگی خود تمرکز کنید .

  • فعالیت های خود را براساس اهمیت زمان بندی  کنید 

یکی از اصول و مهارت مدیریت زمان توجه به اهمیت فعالیت های شما است اینکه شما باید بدانید چه فعالیت از اهمیت بیشتری برخوردار است و چه فعالیتی از اهمیت کمتر ؛این بستگی به شما دارد شما باید براساس فعالیت های خود اولویت بندی کنید و سعی کنید برای هر کاری ارزش جداگانه ای در نظر بگیرید .

بعد از اینکه ارزش فعالیت شما مشخص شد شما از طریق اهمیت زمان بندی درست میتوانید فعالیت های خود را دسته بندی و سپس برای انجام آن ها قدم بردارید .

شما باید تصمیم بگیرید میان دانشگاه یا کار یکی را انتخاب کنید و یا اگر هر دو را انتخاب میکنید طوری به اهمیت زمان بندی درست پی ببرید که هر دو فعالیت را به نحو احسن انجام دهید و به اصول و مهارت مدیریت زمان دست پیدا کنید .

  • قرار نیست شما به عنوان ناجی عمل کنید 

مشکل بسیاری از ما این است که تصور میکنیم ناجی دیگران هستیم و باید همه ی کارهای دیگران را انجام دهیم در نتیجه با کمبود وقت مواجه میشویم .

یکی از اصول و مهارت مدیریت زمان این است که شما رفتاری سنجیده و منطقی داشته باشید و سعی کنید به اهمیت زمان بندی درست پی ببرید اینکه بدانید وظایف دیگران به عهده ی خودشان است و شما نمیتوانید همه ی کارهای دیگران را انجام دهید .

دست از احساساتی بودن بردارید و تصمیم بگیرید اصول و مهارت مدیریت زمان را فرا بگیرید کارهای دیگران را به خودشان واگذار کنید و اگر در مجموعه ای میتوانید از کمک دیگران در فعالیت هایتان استفاده کنید در این کار کوتاهی نکنید بلکه این را بدانید کارهای تیمی همیشه به موفقیت بیشتری میرسند .

  • یکی از اصول و مهارت مدیریت زمان بالا بردن توانایی های شخصی است

تصور کنید میخواهید مقاله ای را بنویسید که در آن تبحر ندارید به دلیل اینکه شما با تایپ آشنایی ندارید زمان بیشتری را باید بگذارنید تا بتوانید مقاله را تایپ کنید غیر از آن شما علم نوشتن مقاله را هم ندارید بریا این منظور شما باید در نوشتن مقاله توانمند شوید یعنی باید مهارت های لازم را کسب کنید .

شما با آموزش درست میتوانید همه چیز را در دستان خود بگیرید توانمند شدن شما به معنای موفقیت شماست ،یعنی شما به واسطه ی مهارتی که دارید میتوانید به اهمیت زمان بندی درست پی ببرید و زمان خود را درست مدیریت کنید .

  • براساس توانایی خود فعالیتی را بپذیرید 

مشکل بسیاری از ما این است که نه نمیتوانیم بگوییم شاید اصلا توانایی انجام فعالیتی را نداشته باشیم اما نمی توانیم نه بگوییم .

شما باید براساس توانایی خود مسئولیت فعالیتی را بپذیرید و سپس اقدام به انجام آن نمایید .

  • دوری از ترس یکی از اصول و مهارت مدیریت زمان 

ترس به عنوان عامل محدود کننده عمل میکند و اجازه نمیدهد شما رویا پردازی کنید و به اهداف خود برسید .

یکی از اصول و مهارت مدیریت زمان کنار گذاشتن ترس ها و رفتن به دل ماجرا است شما باید شجاع باشید و با تمام توان به اهداف خود بیندیشید .ترس با انرژی منفی که در درون شما ایجاد میکند باعث میشود در کار شما وقفه ایجاد شود و نتوانید فعالیت های خود را درست و به جا انجام دهید .

ترس باعث میشود شما از اهمیت زمان بندی درست غافل شوید زیرا احساس میکنید نمیتوانید کارها را به موقع انجام دهید .

  • مشکلات را زیاد از حد بزرگ نکنید

وجود مشکلات سبب میشود ما از اهمیت زمان بندی درست غافل شویم در چنین مواقعی زندگی برایمان به آخر میرسد درست نیست بخاطر یک مشکل کل اهداف خود را نادیده بگیریم و تنها بر روی مشکلات خود تمرکز کنیم تمرکز بر روی مشکلات یعنی غافل شدن از اصول و مهارت مدیریت زمان !

زمانی که شما بر مشکلات تمرکز میکنید ناخوداگاه از اهداف و برنامه ی خود دور میشوید و زمان از دست شما خارج میشود زیرا انگیزه ای برای انجام فعالیت های خود ندارید .

  • مسائل خود را حل کنید 

سعی کنید برای هر مسئله ای راه حل پیدا کنید و مشکلات خود را حل کنید اینکه مسائل را به حال خودشان رها کنید باعث ایجاد کمبود زمان میشود و شما نمیتوانید زمان خود را درست مدیریت کنید و در نتیجه دچار مشکل خواهید شد .

سعی کنید مشکلات را ریشه ای حل کنید از سطحی بودن دست بردارید تا بتوانید به موفقیت های بزرگ برسید .

برای گوش  دادن پاکدست های بازاریابی شبکه ای و اصول دعوت ،پرزنت و پیگیری اینجا کلیک کنید .

پیشنهاد می کنیم مقاله مربوط به شرکت بیز را حتما مطالعه کنید

تهیه شده توسط گروه آموزشی سلام رویا