در این مقاله قصد داریم به سوال چگونه سخنرانی را شروع کنیم پاسخ دهیم و امیدواریم این مقاله برای شما مفید واقع شود .ببرای اینکه بتوانیم سخن رانی خود را خوب شروع کنید باید به یک سری مسائل و قواعد پایبند باشید .

قواعدی که برای سخن رانی باید رعایت کنید شما را تا یک قدمی سخن ران حرفه ای خواهد برد .شما باید بتوانید مخاطبان خود را به سمت خود جذب کنید و رضایت را در چشمان آنها مشاهده کنید .

شما برای اینکه بتوانید سخنرانی خوبی ارائه دهید باید ابتدا متن سخنرانی را روی کاغذ یاداشت کنید و سپس آن را به حافظه ی خود بسپارید باید آنقدر با متن مانوس باشید تا بتوانید ارتباط خوبی با مخاطب برقرار کنید .

اگر شما بر متن سخنرانی خود مسلط باشید قطعا می توانید با اعتماد به نفس بهتری به سخنرانی خود بپردازید ،شما با تکرار جملات انگیزشی میتوانید به اعتماد به نفس بالایی برسید .

پیشنهاد می کنیم مقاله مربوط به قانون جذب را حتما مطالعه کنید

  • دلایل اهمیت سخنرانی شروع سخنرانی 

اولین سوالی که مطرح می شود این است که چرا شروع سخنرانی از اهمیت زیادی برخوردار است و چه دلایلی سبب می شود تا شما بتوانید مخاطبان خود را تا پایان سخنرانی در سالن نگه دارید بدون اینکه آنها خسته شوند .

این هنر شماست که بتوانید مخاطبان خود را در سالن با اشتیاق تمام نگه دارید بدون اینکه آنها احساس خستگی کنند در زیر چند دلیل که اهمیت دارد شما سخنرانی خود را خوب شروع کنید بیان می کنیم .

 

  • شروع سخنرانی شما بر روی مخاطب تاثیر بسزایی می گذارد اینکه اگر سخنرانی شما جذاب شروع شود مخاطب رغبت می کند تا پایان سخنرانی همراه شما باشد .
  • شروع سخنرانی سخت ترین قسمت سخنرانی است اگر یک سخنران بتواند از عهده ی این قسمت برآید تا پایان سخنرانی نیز همه چیز به خوبی پیش می رود .
  • برای یک سخنران حرفه ای شروع اهمیت زیادی دارد زیرا در این صورت مخاطب میتواند با تمرکز بهتری به سخنان او گوش فرا دهد و تحت تاثیر قرار بگیرد .
  • اگر شما با یک سالن خالی مواجه شوید قطعا نمی توانید ادامه دهید پس باید شروع خوبی داشته باشید .

 

  • چگونه سخنرانی خود را شروع کنیم ؟

1.با سوال پرسیدن مخاطب را به چالش بکشید 

برای اینکه بتوانید مخاطب خود را جذب کنید و در نتیجه یک سخنرانی فوق العاده داشته باشید باید از راهکارهایی استفاده کنید تا مخاطب رغبت پیدا کند و در کنار شما تا پایان بماند .

با سوال پرسیدن مخاطب خود را به چالش بکشید و سعی کنید ذهن مخاطب را درگیر سوال خود کنید .بیشتر مواقع سخنرانی ها خشک و خسته کننده است و به همین دلیل مخاطب دچار خواب آلودگی و خستگی می شود و نمی تواند ادامه دهد .

از سوالهایی استفاده کنید که جرقه ای در ذهن مخاطب ایجاد می کند و سبب می شود نوعی انرژی در درون آنها جریان پیدا کند می توانید از سوالاتی نظیر اینکه آیا تاکنون به ثروتمند شدن اندیشیده اید ؟و یا از زندگی تان چه می خواهید استفاده کنید .

با پرسیدن سوالهای جذاب می توانید سخن رانی جذابی داشته باشید و تا پایان با قدرت ادامه دهید .

2.سخنرانی خود را با خاطره ای جذاب از خود شروع کنید

اگر به سخنرانی های جول استین گوش داده باشید حتما متوجه می شوید که او سخنرانی های خود از تجارب و خاطره های خود شروع می کند .

او با بیان تجارب خود نوعی همزاد پنداری ایجاد می کند و باعث می شود مخاطب سخن او را بهتر درک کنند ،دلیل اینکه مخاطب احساس میکند نمی تواند به ادامه ی سخنرانی گوش فرا دهد این است که بیشتر اوقات سخنران سعی دارد مطالب را تیتر وار بیان کند ومخاطب هیچ گونه ارتباطی با آن برقرار نمی کند .

اگر شما سخنرانی خود را با تجربه ی زیستی که در آن یادگیری نهفته است شروع کنید مخاطب رغب می کند و با انگیزه ی بیشتری به شما گوش فرا دهد .

 

3.استفاده از متن زیبا در ابتدای سخنرانی 

استفاده از متن زیبا در شروع سخنرانی با برانگیختن احساسات مخاطبان سبب می شود تا شما تاثیر گذاری بیشتری داشته باشید .سعی کنید از متنی استفاده کنید تا زیبا و روان و در عین حال دارای بار مثبت بسیاری باشد استفاده از جملات انگیزشی نیز سبب می شود مخاطبان بیشتر جذب سخنرانی شما شوند .

 

4.در بیان اتقاقات از بزرگ نمایی استفاده کنید 

برای روشن شدن این موضوع مثالی بیان می کنم فرض کنید ،شرکتی برای تبلیغات در سطح شهر از بیلبوردهای تبلیغاتی استفاده می کند حال اگر اندازه ی این بیلبوردها بسیار کوچک باشد دیده نمی شود و جلب توجه نمی کند .

بزرگ نمایی همیشه باعث جذابیت و جلب توجه می شود .اغراق در بیان اتفاقات سبب می شود تا مخاطبان شما با تمرکز بیشتری به شما گوش فرا دهند و شما سخنرانی فوق العاده ای ارائه دهید .

 

5.با یک داستان جذاب شروع کنید

مخاطبان شما درست مثل خود شما دارای احساسات هستند و به داستان و موضوعات جذاب علاقه دارند .شما می توانید با یک داستان جذاب که در آن طنزی نهفته است مخاطب خود را جذب سخنرانی خود کنید در این صورت او تا آخر با دل و جان با شما خواهد بود .

شما باید این مهارت را داشته باشید که با مخاطب خود ارتباط دوجانبه ای را برقرار کنید تا خستگی و کسالت در سالن حکم فرما نشود و شما بی نظیر ادامه دهید .

 

6.از زبان بدن خود کمک بگیرید 

شما برای شروع سخنرانی باید از زبان بدن خود کمک بگیرید اینکه بتوانید با حرکت چشم ها و دست های خود سخنرانی خوبی را شروع کنید و تا پایان ادامه دهید بدون اینکه مخاطب شما دچار خستگی و کسالت شود .

سعی کنید لبخند بزنید و با مخاطب خود ارتباط چشمی برقرار کنید در این صورت مخاطب با اطمینان بیشتری به شما گوش فرا خواهد داد .

تمرینات یوگا و هیپنوتیزم  به تقویت زبان بدن شما کمک می کند .

  • نباید هایی برای شروع سخنرانی 

1.از روی متن سخنرانی نکنید

یکی از دلایل اینکه اکثر سخنرانان دچار مشکل می شود نداشتن تسلط کافی بر روی متن سخنرانی است.اگر می خواهید شروع بسیار خوبی داشته باشید نباید از روی متن سخنرانی روخوانی کنید در این صورت اعتماد به نفس شما پایین خواهد آمد و مخاطب نیز زود خسته خواهد شد .

متن خود ار چندین بار جلوی آیینه بخوانید و تمرین کنید و سعی کنید آنرا کاملا از حفظ شوید طوری که به راحتی آن را بیان کنید .

2.از خود و شرکت خود زیاد تعریف نکنید 

یکی از دلایل اینکه بعضی از سخنرانان نمی توانند بخوبی شروع کنند تعریف و مجید اضافه از خود و شرکت است به قول مثل قدیمی “مشک آن است که خو ببوید نه آنکه عطار بگوید ” شما با تعریف و تمجید از خود و شرکت خود ذهن مخاطب خود را دچار نوعی بدبینی می کنید و با اینکار انگیزه ی او را از بین می برید و باعث می شوید رغبتی به ماندن در سالن نداشته باشد .

 

3.از جملات منفی استفاده نکنید 

اینکه بخواهید با جملات منفی و ناراحت کننده مخاطب خود را جذب کنید سخت در اشتباه هستید شما باید کلام خود را مثبت کنید و درباره ی خود ابتدا به درستی صحبت کنید .

اگر عادت دارید مدام عذر خواهی کنید این رفتار خود را اصلاح کنید و بار منفی را به مخاطب خود انتقال ندهید .

 

برای گوش دادن به پادکست های اصول پیگیری در بازاریابی شبکه ای اینجا کلیک کنید

برای ساخت انگیزه درست از گوش دادن به آهنگ های انگیزشی غافل نشوید

ختما مقاله مربوط به شرکت بیز را مطالعه کنید

تهیه شده توسط گروه آموزشی و انگیزشی سلام رویا