در این مقاله قصد داریم تا راههای کنترل خشم را به شما ارائه دهیم و به زبانی کاملا ساده به شما راه کارهایی ارائه دهیم تا بتوانید به موفقیت در این زمینه برسید .

این را میدانید که خشم آسیب های جدی را به شما وارد می کند .شما زمانی که عصبانی می شوید تمام سیستم بدن خود را تحت تاثیر قرار می دهید .این تاثیر منفی باعث ایجاد بیماری هایی در بدن شما می شود همچنین سبب می شود شما از لحاظ روحی همیشه آشفته به نظر برسید و نتوانید کنترل زندگی خود را بدست بگیرید .

خشمگین شدن مشکل شما را حل نمی کند تنها باعث می شود شما از لحاظ روحی دچار مشکلات بزرگتری بشوید .عصبانی شدن یکی از واکنش های طبیعی سیستم بدن ما است که همیشه هم بد نیست در مواقع خطر و ترس این عصبانیت باعث می شود ما بتوانیم از خودمان دفاع کنیم .

اما اگر دامنه ی این خشم وسیع تر شود و تا حدی پیش برود که سلامت اجتماعی ،عاطفی و جسمی ما را بهم بریزد خطرناک خواهد شد و باید آن را پیشگیری و کنترل کرد .

شما ابتدا باید بتوانید از بروز خشم جلوگیری کنید و سپس اگر در مواقعی خشمگین شدید بتوانید آن را کنترل کنید .

 

 • در زندگی خود شادی را گسترش دهید

یکی از راه های جلوگیری و کنترل خشم این است که شما بتوانید شاد زیستن را تجربه کنید و شادی را در سراسر زندگی خود جاری کنید .شادی به شما قدرت فوق العاده ای می دهد و سبب می شود شما از لحاظ روحی قوی شوید و بتوانید مسائل را راحت حل و فصل کنید .

انسانی که شاد است مشکلات را بزرگ نمی کند و سعی می کند با توانایی های وجودی خود مشکلات را حل و فصل کند .شما با داشتن روحیه ی قوی می توانید همه چیز را به نفع خود تغییر دهید نتیجه زود عصبانی نمی شوید و سعی می کنید مسائل را صورت کاملا منطقی حل کنید .

 

 • از خودتان بپرسید چرا خشمگینم ؟

گاهی اوقات ما به دلیل های بیهوده خشمگین هستیم و شاید حتی برای عصبانیت خود دلیل خاصی نداریم بلکه تنها به خاطر خستگی دچار عصبانیت شده ایم .

شما باید علت خشم خود را بیابید و سپس برای آن راه کار پیدا کنید .شاید یک عامل خاص همیشه باعث عصبانیت شما می شود مثلا دوستی که مدام از شما و رفتار شما ایراد می گیرد، در این صورت شما پس از شناسایی علت خشم خود می توانید آن را کنترل کنید.

مثلا برای کنترل خشم د رمورد کسی که شما را عصبانی می کند می توانید از او فاصله بگیرید و یا اینکه اصلا توجهی به رفتارهای او نداشته باشید .

 • راه کارهای موثر را  بیابید 

پس از اینکه علت خشم خود را شناسایی کردید سپس به دنبال راه چاره باشید شما باید اندیشه ی مثبت را جایگزین اندیشه ی منفی کنید و سعی کنید تحت هر شرایطی خود را کنترل کنید .

شما میتوانید هنگام مواجه با مشکلات از خودتان عکس العمل منفی نشان دهید یا مثبت این بستگی به قدرت درون شما دارد شما برای افزایش قدرت درون خود باید یک سری مهارت ها را فرا بگیرید و سپس سعی کنید همه چیز را در کمال آرامش حل و فصل کنید .

سعی کنید در زمان آرامش به دلیل خشم خود بیندیشید و سپس درصدد پیدا کردن راه حل برای آنها باشید .

 • برای کنترل خشم افکار منفی را دور بریزید

برای اینکه بتوانید همیشه خشم خود را کنترل کنید باید بتوانید درون خود را نیز کنترل کنید این را بدانید که خشم شما از درون شما نشئت می گیرد سعی کنید به جای اینکه مرتب به مسائل منفی فکر کنید آنها را دور بریزید و سعی کنید افکار مثبت را جایگزین کنید .

اگر از آن دسته افرادی هستید که مدام از جملات منفی استفاده می کنید مطمئن باشید زندگی پر مخاطره ای خواهید داشت اینکه هر لحظه ممکن است خشمگین شوید و نتوانید کنترل زندگی خود را بدست بگیرید .

برای دور ریختن افکار منفی سعی کنید هر شب با خدا مناجات کنید و از او بخواهید به شما آرامش قلبی عطا کند .د رطول روز سعی کنید به نکات مثبت زندگی خود فکر کنید و سپاسگذار خداوند باشید .

 • گذشته گذشته…

این را بدانید که گذشته به پایان رسیده و دلیلی ندارد شما نسبت به مسائل گذشته خشمگین شود بلکه باید در حال زندگی کنید و آرامش خود را حفظ کنید .

اگر تلخی و ناامیدی از گذشته تا اکنون به دنبال شماست از همین امروز آن را دور بریزید و سعی کنید به آینده و چیزهای خوب بیندیشید .

 • راه کارهایی برای کنترل خشم 

 1. رساندن بدن به حالت آرامش در هنگام خشم
 2. ذهن خود را به آرامش برسانید
 3. نفس عمیق بکشید
 4. آهسته آهسته نفس بکشید
 5. از جملات تاکیدی با بار مثبت استفاده کنید
 6. مدام بگویید هیچ چیز نمی تواند آرامش مرا بهم بزند
 7. عضلات خود منقبض و رها کنید
 • برای کنترل خشم موقعیت خود را تغییر دهید 

برای اینکه بتوانید بر خشم خود غلبه کنید باید موقعیت خود را تغییر دهید ،در این شرایط باید از آن محیط خارج شوید و یک لیوان آب سرد بنوشید و به نقاط مثبت زندگی خود بیندیشید .

سعی کنید سکوت کنید این را بدانید صحبت کردن و بحث کردن همه چیز را بدتر می کند پس صبور باشید و همه چیز را به زمان بسپارید این را بدانید که زمان مرحم بسیار خوبی است .

 • موسیقی گوش دهید و به آرامش برسید

در مواقع خشمگین شدن، شنیدن موسیقی به شما کمک می کند تا بتوانید همه چیز را تغییر دهید .موسیقی گوش دهید و به آرامش برسید .گوش دادن موسیقی باعث می شود اعصاب شما به آرامش برسد و بار منفی وجودی شما تخلیه شود .

 

برای گوش  دادن پاکدست های بازاریابی شبکه ای و اصول دعوت ،پرزنت و پیگیری اینجا کلیک کنید .

پیشنهاد می کنیم مقاله مربوط به شرکت بیز را حتما مطالعه کنید

تهیه شده توسط گروه آموزشی سلام رویا