استرس و اضطراب در عصر جدید که عصر تکنولوژی است بر زندگی همه ی ما چیره شده است به طوری که بسیاری از ما از استرس رنج می بریم و عامل بسیاری از بیماری های جسمی و روحی است .

یکی از دلایل استرس نبود درآمد کافی و در نتیجه داشتن پس انداز کافی است ،چیزی  که همه ی ما غالبا به آن دچار می شویم و بسیاری از اوقات در شرایط بد مالی قرار می گیریم .

در این مقاله سعی داریم راههایی برای رسیدن به استقلال مالی را بیان کنیم تا بتوانیم در سنین بازنشستگی از استرس و اضطراب رهایی پیدا کنیم و همچنین به آرامش برسیم .

  • استقلال مالی را از کودکی آموزش دهید 

مشکل بسیاری از والدین این است که به فرزندان خود استقلال مالی را آموزش نمی دهند در نتیجه در سنین بالاتر دچار شکست خواهند شد .برای آموزش استقلال مالی راههای فراوانی وجود دارد اما عمده ترین آنها این است به آنها یاد بدهید تا پول خود را  پس انداز کنند اینکه کودکان یاد بگیرند هر چیزی را نباید خرید کنند و همیشه باید مقداری از پول خود را پس اندزا کنند در این صورت آنها از مصرف بهینه را یاد می گیرند .

اگر شما مرتب توقعات فرزندان خود ار برآورده کنید به آنها لطف نکرده اید شما باید به فرزندان خود تفکر اقتصادی را یاد بدهید و از آنها بخواهید از کودکی به استقلال مالی برسند .

 

  • چگونه به استقلال مالی برسیم ؟

اگر تاکنون برای استقلال مالی برنامه ای نریخته اید و یا اصلا نمی دانید مفهوم استقلال مالی چیست با ما همراه باشید .

استقلال مالی یعنی اینکه شما هیچ وابستگی به شخص و یا مکان خاصی نداشته باشید و از عهده ی تمام مخارج زندگی خود برآیید این به این معنی است که شما پس انداز ی نیز کنار داشته باشید و به هیچ جایی بدهکار نباشید در این صورت می توانید بگووید دارای استقلال مالی هستم .

 

  •  لیستی از هزینه های خود تهیه کنید 

برای اینکه بتوانید به استقلال مالی برسید باید ابتدا هزینه های خود را مشخص کنید گاهی اوقات ممکن است شما هزینه های اضافی در زندگی داشته باشید که حتی خود شما هم از آن آگاه نبوده اید .

سعی کنید دقیق و صادقانه لیست خود را تهیه کنید و مبلغ جدایی را برای هزینه های خود کنار بگذارید ما به شما پیشنهاد می کنیم مانند یک حسابدار برخورد کنید مواظب کسر و اضافه ی صندوق خود باشید اگر اینگونه عمل کنید مطمئن باشید سریع به استقلال مالی می رسید .

تمام هزینه های خود ار مشخص کنید و طبق آن عمل کنید محکم باسید و اجازه ندهید هزینه های غیر از لیست وارد زندگی مالی شما شود .

 

  • ده درصد درآمد خود را پس انداز کنید 

اصلا اهمیتی ندارد چقدر درآمد دارید اگر ده درصد درآمد خود را پس انداز کنید مطمئن باشید سریع به استقلال مالی می رسید . تحت هر شرایطی دست به پول پس انداز شده ی خود نزنید و سعی کنید  هر روز پس انداز خود را بیفزاییید .

 

  • بدهی های خود را زود پرداخت کنید 

تا زمانی که بدهی داشته باشید نمی توانید تمرکز خود را بر روی استقلال مالی بگذارید سعی کنید بدهی های خود را سریع پرداخت کنید و سپس با ذهن باز بر روی استقلال مالی تمرکز کنید .

لیست بدهی های خود را تهیه کنید و برای هر کدام از آنها زمانی را مشخص کنید و طبق زمان مشخص شده آنها را پرداخت کنید .

پرداخت بدهی به شما کمک می کند تا از لحاظ مالی به آرامش کامل برسید و بتوانید به مسائل بزرگتر بپردازید .

 

  • هزینه های غیر ضروری را حذف کنید 

اگر در زندگی خود مدام در حال خریدن هستید و وسوسه ی خرج کردن را دارید سعی کنید از این اخلاق دوری کنید  و آینده نگر باشید . هزینه های غیر ضروری را حذف کنید و هر ماه مبلغ هزینه ی حذف شده را پس انداز کنید با این کار متوجه خواهید شد طی زمان کوتاهی پول زیادی را پس انداز کرده اید .

 

  • سرمایه گذاری کنید هر چند کوچک 

از همین ابتدا سرمایه گذاری را شروع کنید سهام بخرید و از این طریق وارد بازار سرمایه شوید . شاید در ابتدای سرمایه گذاری با مشکل مواجه شویید اما اگر به مسیر خود ادامه دهید و از انسانهای متخصص در این مسیر کمک بگیرید قطعا به موفقیت های بزرگ مالی می رسید .

پیشنهاد می کنیم مقاله مربوط به قانون جذب را حتما مطالعه کنید

 

  • به ارتقای شغلی خود بیندیشید 

اینکه مدام در جا بزنید و فقط در حد زندگی کنید اصلا ایده آل نیست شما باید به ارتقای شغلی خود بیندیشید و به فکر افزایش درآمد خود باشید .

به بالاترین فکر کنید و از حرفهای نا امید کننده ی دیگران نترسید فقط مسیر خود را ادامه دهید و به فکر شغلی با سود آوری بالایی باشید .

به کمک یوگا و استفاده از جملات انگیزشی می توانید امید زیادی در خود ایجاد کنید

  • بی گدار به آب نزنید 

بسیاری از مشکلاتی که بسیاری از انسانها در شرایط بازنشستگی تجربه می کنند این است که آنها بی گدار به آب می زنند .مفهوم این جمله این است که آنها ریسک بدون فکر می کنند و در خیال خود می خواهند یک شبه میلیاردر شوند و پس از آن با بحران و شکست مالی مواجه می شوند .

برای تک تک رفتارهای مالی خود برنامه داشته باشید و تمام جوانب امر را بسنجید اجازه ندهید چیزی آرامش شما را بهم بریزد و باعث شود اشتباه کنید .تمرکز خود را بر روی استقلال مالی بگذارید و تلاش کنید بهترین شوید.

 

برای گوش دادن به پادکست های اصول پیگیری در بازاریابی شبکه ای اینجا کلیک کنید

برای ساخت انگیزه درست از گوش دادن به آهنگ های انگیزشی غافل نشوید

ختما مقاله مربوط به شرکت بیز را مطالعه کنید

تهیه شده توسط گروه آموزشی و انگیزشی سلام رویا