توسعه فردی به فرایندی گفته میشود که باعث جریان یافتن حس زندگی در ما میشود ،در حقیقت توسعه فردی سبب میشود انسان به سمت کمال و پیشرفت حرکت کند و از سکون و رخوت او جلوگیری به عمل می آورد .

وجود فرایند توسعه فردی به رشد و افزایش اعتماد به نفس شما کمک زیادی میکند و سبب میشود انسان کمال گرا به پیشرفت و موفقیت برسد .

  • مفهوم توسعه فردی 

توسعه فردی از واژه ی انگیلیسی self- development گرفته شده است .همانطور که میدانید وجود انسان سرشار از نیرو و انرژی است و همچنین انسان میل شدیدی به پیشرفت و کمال دارد و ذاتا کمال گرا است .

توسعه فردی یا رشد فردی به معنای پیشرفت درون شما میباشد شما باید ابتدا در درون خود انقلابی به پا کنید و سپس با توجه به توانایی های خود درمسیر موفقیت گام بردارید .

وجود مشکلات و فشارهای مدام روحی روانی سبب میشود شما به انسان ضعیف و شکننده ای تبدیل شوید که هر مسئله ای او را به نابودی میکشاند ،برای جلوگیری از بروز چنین مشکلاتی باید تلاش کنید تا درون خود را اصلاح نمایید .

قدرت درونی خود را افزایش دهید و سعی کنید ویژگی های افراد موفق را کسب کنید این را بدانید که افراد موفق ناامید نمیشوند و از شکست ها درس میگیرند و از آنها به عنوان پله های ترقی استفاده میکنند .

  • چرا توسعه فردی اهمیت دارد ؟

وجود مشکلات سبب شده است که گاهی از زندگی غافل شویم و نتوانیم به جنبه های وجودی خودمان رسیدگی کنیم برای جلوگیری از این اتفاق باید خودتان را بشناسید و جنبه های وجودی خود را درک کنید .

روند رشد فردی شما سبب می شود شما حس بهتری نسبت به زندگی و شرایط آن داشته باشید حتی اگر مشکلات زندگی بر سر شما آوار شده باشند باز وجود این فرایند مفید به کمک شما می آید .

توسعه فردی مانند یک بازدارنده عمل میکند و سبب میشود افکار محدود کننده ی شما از بین بروند و افکار مثبت جایگزین آن بشود .

انسان با وجود توسعه فردی میتواند به شکوفایی استعداد ها و توانایی هایش دست پیدا کند و در جهت بهبود این توانایی ها تلاش کند ،توسعه فردی فرایندی است که تمام جوانب را در بر میگیرد .

روح ،احساس ،نگرش و جسم شما نیازمند توسعه ی فردی است ،شما باید در مسیر موفقیت وجود خود را ارتقا دهید تا به موفقیت برسید .

 

دقت کنید که شما برای رسیدن به موفقیت نیازمند ابزارهای لازم هستید و این ابزارها در درون شما نهفته است شما با بالا بردن قابلیت ها و توانایی های خود میتوانید به بالندگی برسید .

آنجایی که گفتیم توسعه ی فردی یک فرایندی همه جانبه است و تمام زندگی شما را تحت شعاع قرار میدهد بنابراین دارای اهمیت چند برابر میشود .

شما با تغییر نگرش و باور خود میتوانید استراژی و برنامه ی مفیدی داشته باشید و به کمال و موفقیت برسید .شان و منزلت اجتماعی شما در گرو توسعه فردی است ،شما باید این مسیر را به بدرستی طی کنید تا به سرانجامی شایسته برسید .

  • برای توسعه فردی کار امروز را به فردا نیندازید  

شاید خیال کنیم همیشه فرصت داریم و زمان به همین اندازه در اختیار ما خواهد بود غافل از اینکه شرایط ما هر روز ممکن است دستخوش تغییرات متعددی شود که شاید بسیاری از آنها به نفع ما نباشد .

سعی کنید از فرصت ها به بهترین نحو استفاده کنید و شرایط را به نفع خود پیش ببرید .کار امروز را به فردا نیندازید و سعی کنید در کارهایتان یک برنامه ی خاص داشته باشید .

  • بیاموزید و خود را ارتقا دید 

شما برای اینکه بتوانید به توسعه فردی برسید باید آموزش ببینید و تلاش کنید این آموزش ها کاربردی نیز باشد ،برای ارتقای وجود خود باید یاد بگیرید و ذهن خود را غنی کنید .

ارزیابی زندگی خود را شروع کنید و ببینید در کجا دچار مشکل و ضعف هستید و سعی کنید آن ها را برطرف کنید .

  • از زمین خوردن نترسید 

شکست کمک میکند شما با شرایط جدیدی آشنا شوید و بتوانید در برابر مشکلات ایستادگی بیشتری از خود نشان دهید .

هیچ گاه از زمین خوردن نهراسید بلکه آن را وسیله ای بدانید برای رسیدن به اهداف خود ؛که میتواند شما را به توسعه فردی برساند .

  • برنامه ی دقیقی ترتیب دهید 

برای رسیدن به موفقیت باید یک برنامه ی دقیق و مدون داشته باشید شما باید هر روز خود و روند پیشرفت خود را بررسی کنید تا بتوانید به موفقیت برسید .

برنامه ی روزانه ی خود را یادداشت کنید و برطبق آن حرکت کنید اهداف خود را مشخص کنید تا بدانید به کجا میخواهید بروید .

مسیر حرکت شما بسیار اهمیت دارد و در ضمن مقصد نیز به همان اندازه دارای اهمیت است توسعه ی فردی را جز اهداف خود قرار دهید و بدانید توسعه فردی باعث پیشرفت شما در تمام زمینه ها میشود.

 

 

برای گوش دادن به پادکست های اصول دعوت، پیگیری و پرزنت ذر بازاریابی شبکه ای اینجا کلیک کنید

پیشنهاد می کنیم مقاله مربوط به شرکت بیز را مطالعه کنید

برای ساخت انگیزه درست از گوش دادن به آهنگ های انگیزشغافل نشوید

تهیه شده توسط گروه آموزشی و انگیزشی سلام رویا