در واقع فروش چند سطحی مدلی از کسب و کار می باشد که در آن پیمانکاران به صورت مستقل محصولات یا خدمات شرکتی که در آن عضو می باشد را مستقیما به مصرف کنندگان می فروشند.

پیمانکاران یا نمایندگان فروش شرکت در فروش چند سطحی هیچ مکان فروش ثابتی ندارد، واغلب فروشندگان در این صنعت در خانه هایشان کار می کنند .

آنها این فروش را به صورت رو در رو انجام می دهند .

در فروش چند سطحی بسیاری از مشتریان در واقع آشنایان و دوستان ما می باشند که به ما اعتماد دارند.

در واقع کسب درآمد در فروش مستقیم هم از طریق فروشی می باشد که افراد به صورت مستقیم انجام می دهند و هم از طریق فروش افراد زیر مجمغه ای که به عضویت تیم فروش افراد درآمده اند به خاطر همین هم به این صنعت ، فروش مستقیم هم گفته می شود.

تعریف فروش چند سطحی 

در اصل فروش چند سطحی یا بازاریابی شبکه ای  تاسیس یک شرکت زیر مجموعه یک شرکت قویتر می باشد ولی چون افراد در ابتدای کار پول کافی و تجربه کافی برای تاسیس یک شرکت قوی ندارند از محصولات یک شرکت و پلن درآمد زایی یک شرکت بزرگتر و قوتر برای تاسیس شرکت خودشان استفاده می کنند و چون تجربه کافی برای تاسیس یک شرکت قوی  ندارند افرادی که با عضویت شرکت خودشان در می آید را جزوء شرکای تجاری خودشان قرار می دهند.

اگر شما به کار کردن در یک کسب و کار بازاریابی چند سطحی  یا فروش چند سطحی فکر می‌کنید، به این نکته باید توجه داشته باشید که ساخت یک زیرمجموعه‌ی فعال در این صنعت، مدت زمانی طول می‌کشد که شما یک درآمد منطقی و ثبیت یرسید.

این بدین معنی می باشد که اگر به دنبال کاری هستید که هزینه‌های زندگی شما و خانواده‌تان را به وسیله ی آن فراهم کند، فروش مستقیم احتمالاً گزینه‌ی مناسبی نیست.

حداقل تا مدتی که بتواند یک زیرمجموعه‌ی فعال برای خود و افراد زیرمجموعه ی خود جمع آوری و فراهم کنید روی درآمد از این کار حساب باز نکنید.

تعداد شرکت هایی که در صنعت بازاریابی شبکه ای کار و فعالیت می کنند در ایران زیاد می باشد ولی در حال حاظر بهترین آنها شرکت بازاریابان ایرانیان زمین می باشد.

موفقیت در این کار به راحتی حاصل نمی شود و برای موفق شدن باید اصول و آموزش های خاصی را مورد بررسی قرار داد از جمله اصول دعوت، پرزنت و پیگیری می باشد تا بتوان مجموع ای فعال و با لیدر های منعهدی پرورش داد.

 

تهیه شده توسط گروه آموزشی و انگیزشی سلام رویا