جک ما کیست؟

جک ما که نام چینی او ما یون است یک کارآفرین و ثروتمندترین چین است. او بنیان گذار علی بابا و همچنین رئیس اجرایی آن است. اولین شخصیت چینی که عکس آن روی مجله فوربز رفت جک ما بود. امروزه او هجدهمین فروتمند دنیا و ثروتمند ترین فرد چین است.

تولد جک ما و سال های اولیه زندگی اش:

جک ما در سال 1964 در هانگزو چین به دنیا آمد. در مان تولد او جامعه به شدت کمونیستی بود. مادر و پدر جک نوعی نمایش موزیکال اجرا می کردند که در سال 1966 تا 1976 این نوع نمایش های موزیکال ممنوع شد. بنابراین جک به همراه مادر و پدرش شرایط سختی را پشت سر گذاشتند.

مثل تمام تربیت های اشتباه در آن زمان ، پدر جک هم از تنبیه بدنی برای تربیت جک ما استفاده میکرد. در کودکی او چند جیرجیرک را می گرفت و بین آن ها مبارزه می گذاشت.حین این بازی قدرت شنوایی جک ما به شدت تقویت شده بود.به اندازه ای که او فقط از طریق شنیدن صدای جیرجیرک ، اندازه ی او و نوعش را نیز تشخیص می داد.

جک ما از کودکی علاقه ی زیادی به زبان انگلیسی داشت.بعد از مرگ مائو  در سال 1976که یک سیساتمدار انقلابی کمونیست در چین بود. توریست های خارجی وارد چین شدند.

تو هر روز مسیر 45 دقیقه ای خانه تا هتل را برای صحبت کردن با توریست ها با دوچرخه رکاب می زد. جک ما که قصد داشت زبان انگلیسی اش را تقویت کند توریست ها را به صورت رایگان در شهر می چرخاند. جک این کار را 9 سال ادامه داد.

جک نیز لقبی است که یکی از توریست ها برای او انتخاب کرد. او در مورد تجربه اش با توریست ها میگوید:

من از طریق صحبت با توریست ها متوجه شدم که ، چیزهایی که از توریست ها می شنوم ، با چیزهایی که خانواده ام به من گفته بودند یا در مدرسه آموزش داده بود بسیار تفاوت داشت.

دوران جوانی و تحصیل جک:

جک ما در امتحان ورودی موسسه مربیان هانگزو دو مرتبه رد شد.اما بالاخره مجوز ورود به این موسسه را گرفت. او در سال 1988 توانست با مدرک لیسانش از آن موسسه با مدرک لیسانس فارغ التحصیل شود.بعد از فارغ التحصیلی او با یکی از هم هم کلاسی هایش در دانشگاه ازدواج کرد.

بعد از فارغ التحصیلی جک ما در دانشگاه هانگزو به عنوان استاد زبان انگلیسی در رشته تجارت بین الملل شروع به کار کرد.البته که حقوق 12 دلاری برای او بسیار کم بود. به همین خاطر در زمان تدریسش برای کار در KFC ، هتل و اداره پلیس درخواست به کار داد.اما در هیچ کدام موفق به استخدام نشد.

او برای سرو سامان دادن به زندگی اش یک شرکت ترجمه تاسیس کرد. اما درآمدش کافی نبود و او برای خرج و مخارج زندگی اش در خیابان دستفروشی می کرد.

چندسال بعد او برای ادامه تحصیلاتش در سال 2002 در مدرسه کسب و کار چنگ کونگ رفت.و در سال 2006 فارغ التحصیل شد.

شروع کسب و کار جک:

جک ما در سال 1995 یک نشریه زرد که در مورد اطلاعات مشاغل بود تاسیس کرد. او در همان سال ، در سمت مترجم یک شرکت چینی به ایالات متحده رفت.در همین سفر بود که او توسط یکی از دوستانش با اینترنت آشنا شد.و یک ایده جدید به ذهنش رسید.

جک ما متوجه شد که در بین برندهای نوشابه، نوشابه چینی وجود ندارد.در حالی که این لیست دارای انواع نوشابه های آمریکایی و آلمانی است.

او بعد از این اتفاق یک لیست از محصولات چینی یک فهرست آنلاین تهیه کرد. و آن را به دولت چین فروخت.

سپس توسط دوستانش در آمریکا ، یک وبسایت برای شرکت های چینی طراحی کرد. جک ما در این باره می گوید:

روز اولی که می خواستیم به اینترنت وصل بشویم، چند نفر از دوستانم را به خانه ام دعوت کردم. ما از طریق dial-up سه ساعت برای لود شدن یک صفحه صبر کردیم. زمانی که برای لود شدن آن صفحه منتظر بودیم سعی کردیم تا خودمان را با تلویزیون دیدن و بازی کردن سرگرم کنیم.سه ساعت لود صفحه طول کشید اما این اتفاق برای ما بسیار لذت بخش و غرور آمیز بود.

علی بابا و ماجراهای آن:

جک ما ، همانطور که قبلا گفتیم یک کارآفرین موفق است.او موسس علی بابا است .که با تاسیس علی بابا یاعث شد چین یک بار دیگر وارد دنیای تجارت بشود.

قسمت مهم شروع هر کسب و کار انتخاب اسم است.اسم باید در عین حال که راحت تلقظ می شود به راحتی در ذهن ها بماند.جک ما قبل از راه اندازی کسب و کارش به دنبال یک اسم مناسب می گشت.اما بعضی از اسم های مد نظر او از قبل استفاده شده بودند و یا از ترکیب چند اسم ساخته شده بودند.

اما یک روز که در سانفرانسیسکو منتظر دریافت سفارشش در یک کافه بود اسم «علی بابا» به ذهنش خطور کرد.وقتی که گارسون سفارشش را روی میز گذاشت.جک ما از او پرسید که آیا علی بابا را می شناسد؟

گارسون هم در جواب گفته بود:

بله همه علی بابا را می شناسند. علی بابا و چهل دزد بغداد!

اما جواب گارسون برای او کافی نبود.به همین خاطر بعد از بیرون رفتن از کافه از رهگذرانی که از ملیت های مختلف بودند در مورد علی بابا پرسید.با این کار او مطمئن شد که همه شناخت کافی در مورد علی بابا دارند.

اما انتخاب اسم علی بابا برای کسب و کارش دلایلی دیگری هم داشت:

 • اسم علی بابا برای همه ی ملیت ها راحت تلفظ می شد.
 • همه داستان علی بابا را شنیده بودند.
 • اسم علی بابا در اول فهرست حروف الفبا قرار میگیرد.
 • به خاطر آشنایی قبلی مردم با علی بابا این اسم راحت در ذهن مردم می ماند و فراموش نمی شد.

 

موفقیت های جک ما:

 • گرفتن عنوان «برترین رهبر کسب و کار سال» توسط تلویزیون مرکزی چین در سال 2004
 • گرفتن عنوان «رهبر جهانی جوان» توسط انجمن اقتصاد جهان در سال 2005
 • قرار گرفتن اسم جک ما در لیست «۲۵ تاجر قدرتمند آسیا» توسط مجله فورچون در سال 2005
 • گرفتن عنوان «تاجر سال» توسط مجله Business week در سال 2007
 • گرفتن عنوان «بهترین مدیر عامل دنیا» توسط مجله بارونز در سال 2008
 • قرارگرفتن جک ما در لیست 100 شخصیت تاثیرگذار دنیا در سال 2009
 • قرارگرفتن جک ما در لیست 100 شخصیت تاثیرگذار دنیا در سال 2014
 • گرفتن عنوان «محترم ترین کارآفرین چین» توسط مجله فوربز 2009
 • دریافت جایزه «رهبر جهانی دهه» توسط CCTV Economics در سال 2009
 • متولی حفاظت طبیعی چین در سال 2009
 • هیئت مدیره جهانی حفاظت طبیعی چین در سال 2010
 • گرفتن عنوان «قهرمان نیکوکار آسیا» توسط مجله فوربز در سال 2010 ( این عنوان به دلیل فعالیت های بشردوستانه او در زمینه بلایای طبیعی و فقر بود.)
 • گرفتن دکترای افتخاری از دانشگاه علم و فناوری هنگ کنگ در سال 2013
 • گرفتن عنوان 30امین فرد قدرتمند دنیا توسط مجله فوربز در سال 2014

 

برای گوش دادن به پادکست  بازاریابی شبکه ای اینجا کلیک کنید

برای ساخت انگیزه درست از گوش دادن به آهنگ های انگیزشی غافل نشوید

ختما مقاله مربوط به شرکت بیز و جملات انگیزشی را مطالعه کنید

تهیه شده توسط گروه آموزشی و انگیزشی سلام رویا

اگر سوالی دارید ، تیم ما آماده پاسخگویی به شماست

هنوز دیدگاهی برای این مطلب ثبت نشده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

© تمامی حقوق مادی و معنوی برای گروه سلام رویا محفوظ است. 1398 شرکت بهینتا طراح سایت در اصفهان